pondělí 27. března 2017

Dalton letem světem

Pár fotografií z 1.třídy. Povinné a dobrovolné úkoly, práce ve skupině i zhodnocení nám nakonec zabraly 3 vyučovací hodiny. A to jsme sem tam jeli i o přestávce.:-)
pátek 17. března 2017

Dílna čtení se rozjíždí

Už potřetí jsme strávili příjemnou hodinu s dětskými knížkami. Výběr knihy byl opět daný předem - hlavní hrdina prožil něco stejného jako já.

Zopakovali jsme si pravidla a jedno přidali:
3.pravidlo dílny: Vyber si místo, kde budeš pracovat. Při práci neruš ostatní. 

Na začátku lekce dostali všichni stejný  úkol - ve dvojici si vzájemně představit svoji knihu. V kruhu pak nepředstavovali svoji knihu, kterou si přinesli a dobře ji znají, ale seznámali nás s  knihou spolužáka. Bylo nutné zapamatovat si spoustu údajů. Jak se kniha jmenuje, kdo je v ní hlavním hrdinou a jakou událost hlavní hrdina zažil.

Pracovní list je opět připravený velmi jednoduše. Žáci mají na výběr. Kdo si netroufá, kreslí. Kdo má odvahu, zážitek napíše.

A co mají  prvňáci společného s hrdiny knížek? Je toho dost.Například  píší perem, chodí do školy, prohráli souboj v páce, zvadli jim kytky, jeli k dědovi a babičce, v lese potkali myslivce, v noci se báli ve svém pokoji, postavili si obydlí, které jim rozfoukal vítr, byli na lékařské prohlídce.....


Vyplněné pracovní listy vložím dodatečně.
Jak vypadá Dílna čtení u vás? Podělit se o své zkušenosti můžete do komentářů. 


čtvrtek 16. března 2017

Dílna čtení u prvňáčků

Od 2.ročníku jsem s dílnou neměla problémy. Nastavili jsme si pravidla, přinesli knihu a podle pravidel Dílny čtení  se pustili do čtení, prezentace a většinou zbyl čas i na nějaký pracovní list. Ale jak nejlíp vést Dílnu čtení u dětí, které umí jen pár písmenek?

1.dílna - představení knihy
1.dílna čtení proběhla v prosinci. Úkol pro děti byl velmi snadný - přines svoji oblíbenou knihu. Ve třídě se nám objevily pohádkové knížky, knihy s příběhy, encyklopedie i kniha psaná v angličtině. Každý svoji knihu představil a vysvětlil ostatním, proč si vybral ze své knihovny právě tuto knihu. Zajímalo nás, kdo mu knihu čte, kdo knihu vybral, kdo knihu daroval.... Učíme se číst A-S metodou, ale i tak některé děti dokázaly kousek ze své knihy přečíst.


2.dílna - poprvé to zkoušíme s pracovním listem
Tentokrát si děti musely přinést knihu podle zadání - se zvířecím hrdinou. Většina knihu čte zatím s rodiči, ale našlo se i pár šikulek, kteří se statečně pouští do čtení sami.

Na úvod jsme si řekli  pár pravidel, která se postupně naučíme dodržovat.
1.pravidlo dílny : V kruhu mluví jen jeden, ostatní naslouchají.
2.pravidlo dílny : Po zadání úkolu je čas na čtení, pak  plním úkol.

Knihy jsme si představili v kruhu na koberci, kdo zvládl, přečetl krátkou ukázku (1-2 věty). První pracovní list jsem připravila velmi jednoduchý a děti ho zvládly vyplnit téměř bez pomoci. Název knihy nebylo těžké z obálky opsat, ovšem rozhodnout, kdo je hrdinou knihy, už dalo trochu přemýšlení. Obrázek měl hrdinu zachytit v nějaké situaci z knihy. S vyplněným PL jsme se sešli opět v kruhu a  podle obrázků jsme  odhadovali, co asi prožívá v knize koťátko, myšák, vlček, potkan, brouk ...
středa 15. března 2017

Příprava na dalton v 1.třídě - Mléko - zdravá výživa

Téměř vše, co se může hodit, jsem našla různě po internetu Něco málo se pokusím ještě i dovytvořit. Odkazy a fotografie materiálů postupně vložím. Hledání zabere spoustu času, tak pokud ho tímto někomu trochu ušetřím, budu moc ráda. Přidáte-li do komentáře další náměty k tématu, děkuji předem.

Příprava předem - na každou svačinu mléčný výrobek.:-)
Motivace: hledej po třídě, co zajímavé jsem v ní ukryla. Děti objeví spoustu prázdných obalů. Co v kelímcích asi bylo? (nenápadné čtení s porozuměním) Co mají společného? MLÉKO

Video o kravičce + písnička

Básnička (přeložena ze slovenštiny, inspirace ZŠ Zvolen), doplň chybějící slova


Na louce se pase ………………….,             kráva

která dobré  ………….…. dává.                mléko

Mléko  ………………. barvu má,               bílou

hodně vitamínů nám vždy dá.


Pracovní listy
ČJ - obrázky mléčných výrobků + slova (přiřaď do dvojic)
PS - napiš 3 věty o zvířátku
M - nákup zdravé svačiny (PS Prvouka pro 1.ročník s. ..., nakladatelství......)
PRV - části těla krávy  (publikace Poradím si s prvoukou s.47)


Pracovní listy dobrovolné
Hledej rozdíly

Cesta mléka na stůl  časová posloupnost
 
Obrázky zvířat a jejich mláďat - najdi správné dvojice, rozhodni, které mládě se živí mateřským mlékem.
Omalovánky - kravičky, ovečka, koza
Puzzle z omalovánek kravičky
Knihy ke čtení - Kráva, Mléko, Zvířátka a jejich děti - vydalo DeAgostini

Spojovačka   Tisk      Tisk 2


Matematické počítání Zde


Puzzle - Užitečná zvířata Jí, bydlí, mládě, dává